روکش موقت :

روکش در علم دندانپزشکی کاربردهای فراوان و مفیدی دارد . فرض کنید فردی دندان بد شکل یا بدرنگی دارد و می خواهد روی آن روکش بگذارد. فرد مورد نظر به مطب دندان پزشک مراجعه می نماید و دندان پزشک دندان های وی را تراشیده و از آن قالب گیری می نماید . اما با توجه به اینکه معمولا آماده شدن روکش دندان از یک تا سه زمان می برد بهتر است فکری برای این چند روز بکند زیرا اگر همینطور مطب را ترک نماید . درد دندان ها امانش را خواهد برید. علاوه بر این از نظر زیبایی نیز دندان ها شکل و وضع جالبی نخواهند داشت . روکش موقت دندان پزشکی در این مرحله وارد عمل شده و خلا روکش را پر می کند . یعنی تا زمانی که قالب روکش دائمی حاظر شود می توان از روکش موقت استفاده نمود .

انواع روکش موقت :

دسته ای از روکش ها که در سایز و اندازه های مختلف از پیش آماده شده اند و دندان پزشک می تواند با توجه به سایز دندان تراش خورده روکش مناسبی انخاب نماید . البته نکته ی مهم اینجاست که اگر فقط یکی از دندان های شما تراشیده شده باشد می توان از این نوع روکش استفاده نمود .

البته اگر دندان پزشک شما متخصص باشد و یا وقت و حوصله بیشتری به خرج دهد می ‌تواند برای دندان ‌های شما روکش موقتی مخصوص دندان‌ های شما را بسازد. جنس این روکش ‌ها از پلیمری به اسم آکریل است. این ماده دارای پودر و مایعی است که با مخلوط کردن آن ها خمیری ساخته می‌ شود که در قالب ‌های مخصوص روی دندان‌ های شما فرم داده می ‌شود و سپس با دیسک‌ های کاغذی و فرزهای مخصوص ابعاد آن تنظیم می‌ شود. البته اگر ساختن آن مستقیما روی دندان‌ های تان انجام شود حرارت و گرمای ناشی از پولیمریزاسیون آن می ‌تواند دندان ‌های شما را تحریک کند و باعث درد و ناراحتی شما شود، پس بهتر است خارج از دهان شما ساخته شود و سپس در محل خود گذاشته شده و سمان شوند.

روکش‌های دندان به دلایل بسیاری استفاده می‌شود، از جمله:

بازسازی ترک خوردگی یا شکستگی یا فرسودگی دندان

محافظت کردن از دندان ضعیف و شکننده

محافظت از بریج دندان

پوشاندن دندانی که در وسعت زیاد پر شده باشد.

پوشاندن ایمپلنت دندان

پوشاندن دندان بد شکل و یا بد رنگ

روکش‌ دندان از جنبه درمانی گرفته تا مقاصد زیبایی، قادر به محافظت از دندان و کمک به ایجاد لبخندی زیبا برای شماست.

پرینترهای سه بعدی کاربردهای بسیار وسیعی در تولید و ساخت روکش موقت با بالاترین کیفیت در کم ترین زمان را دارند . 


کلمات کلیدی :