دیجیتال دنتیستری (Digital Dentistry) :

در سال های اخیر و با پیشرفت های روز افزون تکنولوژی و علم پزشکی ، رشته دندان پزشکی و دندان سازی نیز در حال تغییر و پیشرفت است .

دیجیتال دنتیستری چیست ؟

دیجیتال دنتیستری یا دندان پزشکی دیجیتال استفاده از هر نوع فناوری یا دستگاه دندان پزشکی مدرن به جای روشهای مکانیکی یا برقی سنتی و قدیمی است . در این روش از اجزای دیجیتال و رایانه ها استفاده می شود و با کمک این دستگاه های پیشرفته و مدرن ، کارهای مختلف بسیار ساده تر و سریع تر و با کیفیتی بسیار بالاتر از روش های سنتی و قدیمی انجام می پذیرد .

مثال هایی برای دندان پزشکی دیجیتال :

برای مثال مزایای استفاده از دندان پزشکی دیجیتال در یک مطب دندان پزشکی چیست؟ فناوری های مورد استفاده در دندان پزشکی دیجیتال به انواع تصویر برداری از جمله رادیوگرافی و تصاویر پیکسلی کمک بسزایی می کند ، در روش های سنتی اگر یک متخصص دندانپزشکی قصد انتخاب تصاویر  یک پرسلن یا سایه رزین را داشته باشد بایستی تصاویر را روی فیلم گرفته و سپس آنها را برای پردازش ارسال می کرد . پس از آن برای انتخاب سایه به آزمایشگاه می رفت و این فرآیند موجب صرف زمان و انرژی بسیاری میشد و چه بسا نتیجه کیفیت لازم را نداشت . در دیجیتال دنتیستری تصاویر با استفاده از اسکنرهای پیشرفته از داخل دهان گرفته شده و بلافاصله به رایانه ارسال شده و جهت پردازش به آزمایشگاه ارسال می شود . همچنین طبق تحقیقات آکادمی دندانپزشکی کانادا رادیوگرافی دیجیتالی تصاویر با کیفیت بالاتری به ما ارائه داده  و همچنین 70 درصد کمتر از روش های سنتی خطر تابش اشعه X دارد .

مزایای دیجیتال دنتیستری :

تکنولوژی دیجیتال دنتیستری مزایای قابل توجهی نسبت به روشهای سنتی دندانپزشکی ارائه می دهد یکی از بزرگترین مزایای دیجیتال دنتیستری بهبود بهره وری در مراحل دندانپزشکی است. پیشرفت در دندانپزشکی دیجیتال فرآیندهای بسیار ساده ای را امکان پذیر ساخته است ، که ثابت شده است که از نظر زمان و همچنین هزینه برای دندانپزشکان و بیماران نتایج مثبتی نشان می دهد .

همچنین افزایش دقت یکی دیگر از مزایای بزرگ در استفاده از فناوری های دندانپزشکی دیجیتال است. این امر منجر به تشخیص و درمان دقیق تر شده و باعث می شود زمان و هزینه تلف شده ناشی از نیاز به تغییر مجدد قالب ها از بین برود. علاوه بر این ، فن آوری های دندانپزشکی دیجیتال ، میزان پیش بینی نتایج را افزایش می دهد. با استفاده از این فناوری های پیشرفته و برجسته  ، دندانپزشکان می توانند به راحتی نتیجه روش خاص را پیش بینی کرده و نتایج بهتری را دریافت نمایند .

آشنایی با انواع فناوری ها در دیجیتال دنتیستری  :

امروزه در یک عمل دندانپزشکی ، تکنیک های مختلف تشخیص و درمانی وجود دارد که هر یم از این تکنیک ها نیازمند استفاده از فناوری های مختلف و پیشرفته است .

برخی از انواع متداول دیجیتال دنتیستری  مورد استفاده در دندان سازی و دندان پزشکی عبارت اند از :

رادیوگرافی دیجیتال (Digital radiography) :

در واقع رادیوگرافی دیجیتال استفاده از اسکنرهای پیشرفته دهانی برای تهیه نقشه روشنی از دهان و دندان است . توسط این اسکنر ها شکل کامل دهان و دندان ها به راحتی و در حالی که بیمار روی صندلی نشسته ، توسط دندانپزشک قابل مشاهده ، چاپ یا ارزیابی است.

 

علاوه بر این ، رادیوگرافی های دیجیتال تا 70 درصد کمتر از اشعه ایکس سنتی تابش می کنند و از نظر محیط زیست سازگارتر هستند.

تصویربرداری توموگرافی کامپیوتری Cone-beam computed tomography imaging (CBCT)  :

یک Cone Beat CT در واقع یک دستگاه اشعه X چرخان و گرد است که نمای سه بعدی از دندان ها و آناتومی دهان را بهما ارائه می دهد می کند. علاوه بر این ، این تکنیک تصویربرداری شرایط دهان و دندان را که با غربالگری منظم با اشعه X قابل شناسایی نیستند ، مشخص می کند. CBCT همچنین می تواند موقعیت دقیق دندان ها و ریشه آنها را مشخص کند.

 دوربین های داخل دهانی :

دوربین های داخل دهانی به دندانپزشکان اجازه می دهد تا تصاویر واضح و دقیقی از دهان مشاهده کنند. این نوع دوربین در واقع به صورت آنلاین و زنده  تصاویر را بر روی صفحه رایانه بزرگنمایی کند. این امر بیماران را قادر می سازد تا به روشنی ببینند كه دندانپزشك در حال انجام دادن چه کاری است . علاوه بر این ، دوربین داخل دهانی می تواند نمای دقیقی از قسمتهایی از دهان که ممکن است مشاهده آنها سخت باشد رابا ما ارائه نماید ، این امر به شناسایی و تشخیص دقیق مشکلاتی مانند دندان شکسته کمک می کند.

دستگاه های کدکم و پرینترهای سه بعدی :

دستگاه های CAD/CAM و پرینترهای سه بعدی دنتال باعث شده تا دندانپزشکان بتوانند انواع محصولات دندانی را طراحی و تولید نمایند .این امر باعث افزایش بسیار زیاد سرعت و کاهش چشمگیر هزینه ها بوده و دقت و کیفیت محصول نهایی را بسیار بالا می برد . به طور مثال در روش های سنتی برای تولید بسیاری از محصولات دندانسازی تا سه هفته زمان نیاز است ولی با کمک تکنولوژی کدکم در عرض حداکثر یک روز دندانپزشک می تواند هریک از  محصولات دندانی خود را تولید نماید .

 


کلمات کلیدی :